(* denotes championship best performance)
WEST
MEN. Seniors. 100 metres: B Doyle (Cumbernauld) 10.95secs (wind: +0.19 metres per second). 200m: I McGurk (Kirkintilloch Olympians) 21.99 (-0.7). 400m: A Mitchell (Kilbarchan) 48.69. 800m: G Graham (Motherwell) 1min 51.00secs. 1500m: J Tonner (Johnnie Walker Kilmarnock) 3-54.33. 5000m: G Stewart (Mizuno Racing Club) 14-03.34. 110m hurdles: M Hendry (City of Edinburgh) 14.58=* (+2.8). 400m hurdles: K Morrison (Inverclyde) 56.30. High jump: D McInnes (East Kilbride) 2.00m. Shot: N Elliot (CoE) 15.40m. Discus: W Falconer (Clydesdale) 38.46m. Hammer: A McIntosh (JWK) 40.79m. Javelin: S Armstrong (Law) 58.73m.
Under-20. 100m: D Turnbull (Digital Ayr Seaforth) 11.2 (-0.9). 200m: Turnbull 22.26 (+1.0). 400m: G Stevenson (Kilbarchan) 50.21. 800m: C Garbett (DAS) 1-59.98. 1500m: D Gow (Shettleston) 4-09.56. 5000m: G Reid (Clydesdale) 14-40.40*. 2000m steeplechase: I Murdoch 5-59.2*. High jump: M Elliot (both Avonside) 1.95m. Long jump: D McSpadyen (Motherwell) 6.38m. Triple jump: S Mkangama (Kilbarchan) 13.28m. Javelin: S Hamilton (Avonside) 43.75m.
Under-17. 100m: M Pardo (Motherwell) 11.25* (+0.5). 200m: Pardo 22.59* (-0.0). 400m: A Greenshields (L&L) 52.45. 800m: A McIndoe (DAS) 1-58.00*. 1500m: D Watson (Victoria Park) 4-26.89. 3000m: K McKenna (Clydesdale) 9-07.80*. High jump: K McKeown (DAS) 1.95m. Long jump: A Scott (Whitemoss) 6.54m*. Triple jump: Scott 14.04m*. Discus: C Watson (Kilbarchan) 28.21m.
Under-15. 100m: F Murphy (Law) 12.34 (+0.2). 200m: J Hall 24.78*. 400m: Hall 54.96. 800m: C Bodys (all DAS) 2-08.41*. 1500m: G Ross (Giffnock North) 4-29.51. 80m hurdles: C Bodys (DAS) 12.5 (-0.21). High jump: R Blair (Garscube) 1.60m. Long jump: F Murphy (Law) 5.58m. Triple jump: R Blair (Garscube) 11.13m. Javelin: M Watson (Shettleston) 29.91m.
Under-13. 100m: D McShannock (Airdrie) 13.09* (-0.9). 200m: McShannock 27.6 (+2.69). 800m: R Patrick (Motherwell) 2-33.4. 75m hurdles: B Gordon (Garscube) 14.7. High jump: G Thomas (Airdrie) 1.40m. Long jump: J Livingston (DAS) 4.23m. Shot: McShannock 9.73m*.
WOMEN. 100m: M Rostek (City of Glasgow) 12.1 (-0.4). 200m: A McGillivary (Edinburgh Woollen Mill) 24.37. 400m: McGillivary 53.95*. 800m: A Potts 2-12.45. 1500m: S Scott 4-28.54. 5000m: C Morrison 16-47.10*. 100m hurdles: K Roger (all CoG) 15.3 (+1.09). 400m hurdles: L Whigham (Victoria Park) 66.65. High jump: L McConnell (Shaftesbury) 1.82m*. Long jump: K Rodger (CoG) 5.26m. Triple jump: N Barr (EWM) 11.80m. Shot: N Dhaliwal (Victoria Park) 12.93m. Discus: Dhaliwal 42.59. Hammer: M Walters 44.02m. Javelin: K Costello (both CoG) 42.99m.
Under-20. 100m: S Christie (Motherwell) 12.4 (-0.4). 200m: C Easton (Pyeroy Hamilton) 25.32 (+1.0). 400m: Easton 55.89*. 800m: J Ross (Victoria Park) 2-10.43*. High jump: G Black (CoG) 1.78*. Triple jump: M Donald (Victoria Park) 10.38m. Discus: K Ritchie (unattached) 35.90m. Javelin: J Overend (Avonside) 32.67m.
Under-17. 100m: C Rooney (East Kilbride) 12.53 (+1.46). 200m: Rooney 25.41 (+2.0). 300m: T Campbell (CoG) 41.13. 800m: C Gibson 2-19.20. 1500m: S McGrenaghan (both Kilbarchan) 4-48.37. 80m hurdles: M McMahon (Falkirk) 13.0 (-0.8). 300m hurdles: L Williamson (CoG) 48.12. High jump: L Buchanan (East Kilbride) 1.70m. Long jump: A Rough 4.84m. Triple jump: S Bellando (both CoG) 10.42m. Discus: K Male (EWM) 28.50m. Javelin: M McMahon (Falkirk) 26.70m. Shot: N Black (CoG) 8.82m.
Under-15. 100m: S McVie (DAS) 13.19 (-1.4). 200m: V Houston (Stewartry) 26.52 (+0.3). 800m: J Lando (Motherwell) 2-25.04. 1500m: J Queen (Kilbarchan) 5-00.96. 75m hurdles: E Graham (DAS) 12.65 (+1.8). High jump: W McNeil (Victoria Park) 1.55m. Long jump: S McVie 5.06m. Javelin: L Hall (both DAS) 28.28m. Shot: K Walters (CoG) 8.64. Discus: L Wilson (Stewartry) 24.11m.
Under-13. 100m: N Goseman (CoG) 13.55 (+1.00). 200m: M Milligan (DAS) 28.24 (+0.1). 800m: L Haig (Larkhall) 2-37.3. 70m hurdles: S Stewart (CoG) 12.06*. High jump: Stewart 1.43m=*. Long jump: V Ainsworth (Giffnock North) 4.05m. Shot: K Scott (Whitemoss) 6.92m.
EAST
MEN. Seniors. 100m: D Walker (City of Edinburgh) 10.9. 200m: I Horsburgh (CoE) 22.36; 400m: Horsburgh 48.43. 800m: R Hooton (CoE) 1-54.00; 1500m: D Reid (Border) 3-51.93. 5000m: D Sharkey (CoE) 15:00.9; 110m hurdles: C Hogg (City of Edinburgh) 14.49. 400m hurdles: D Thom (Scottish Borders) 53.69. 3000m steeplechase: D Sharkey (CoE) 9.23.6. High jump: S Livingston (CoE) 2.00m. Pole Vault: D Hamilton (CoE) 4.40m. Long jump: D Mathieson (Aberdeen) 6.60m. Triple jump: C MacDonald (CoE) 13.35m. Shot: S Hayward (S Borders) 17.98m. Discus: B Robb (Babcock Pitreavie) 45.30m. Hammer: D Allan (CoE) 59.57m. Javelin: P Fraser (Aberdeen) 58.41m.
Under-20. 100m: C Carson (Lochgelly) 11.2; 200m: Carson 22.46; 400m: K Stewart (S Borders) 48.94; 800m: C O'Brien (KF Corstorphine) 1-57.75; 1500m: A Cassells (Fife) 4-19.62; 5000: N Cameron (Aberdeen Univ) 15:44.47*; 110m hurdles: C Low (Arbroath) 15.19. 400m hurdles: P Armstrong (B Pit) 55.90.
Under-17. 100m: B Gibb (Perth) 11.7. 200m: J Simpson (FVH) 22.88. 400m: Gibb 52.07. 800m: Simpson 2-02.88; 1500m: G Nicholl (Border H) 4:06.45; 100m hurdles: G Lammie (Perth) 14.72; 400m hurdles: Lammie 57.70. 1500m steeplechase: G Ritchie (Arbroath) 4-30.6. High jump: P Torry (Ellon) 1.60m. Pole vault: J Lamont (Pitreavie) 3.70m. Long jump: M Hunter (Perth) 6.04m. Triple jump: N Hurren (Falkirk) 11.73m. Shot: J Cunningham (Perth) 11.65m. Discus: R Gilfillan (Falkirk) 37.66m. Hammer: S Wilson (Pitreavie) 42.76m. Javelin: K Simpson (Aberdeen) 50.98m.
Under-15. 100m: E McCombie (CoE) 12.3. 200m: McCombie 25.59. 400m: C Erskine (Lochgelly) 54.83. 800m: D Simpson (Pitreavie) 2-14.0. 1500m: Simpson 4-34.72. High jump: I Leitch (Pitreaqvie) 1.45m. Pole vault: R Hurren (Falkirk) 2.80m; Long jump: Hurren 5.05m. Triple jump: G Jamieson (Montrose) 10.32m. Shot: A Robertson (Falkirk) 11.36m. Discus: Hurren 32.55m. Javelin: S Dryburgh (Pitreavie) 33.05m.
Under-13. 100m: A Tatton (Livingston) 13.7. 200m: Tatton 28.2. 800m: M Kennedy (Aberdeen) 2-25.4. 75m hurdles: B O'Brien (Lochgelly) 13.1. High jump: I Green (CoE) 1.31m. Long jump: O'Brien 4.22m.
WOMEN. Seniors. 100m: N Hynd (Pitreavie) 12.5. 200m: Hynd 25.55. 400m: L Vannet (EWM) 55.86. 800m: H Parkinson (EWM) 2-9.36; 1500m: P Thom (EWM) 4-33.82. 5000m: T Brindley (Aberdeen) 17-02.9. 100m hurdles: S Richmond (Pitreavie) 14.7. 400m hurdles: S Dudgeon (EWM) 60.88. High jump: P Richards (CoE) 1.40m. Pole vault: A Deuchars (EWM) 2.91*. Long jump: N Kemp (Aberdeen) 4.92m. Triple jump: Kemp 10.27m. Discus: E Garden 40.05m. Hammer: C Garden (both Pitreavie) 50.86*. Javelin: L Jackson (EWM) 54.30*.
Under-20: 100m: S Burnside (EWM) 12.5. 200m: Burnside 25.80. 400m: Karen Montador (EWM) 61.90. 800m: Karen Montador 2-14.83. 1500m: Kim Montador (Central) 4-50.48. 100m hurdles: K Mann (Dundee HH) 15.7. 400m hurdles: P Johnston (EWM) 65.63. Long jump: L Redmond (EWM) 5.24m. Triple jump: L Boyle (EWM) 11.05m. Javelin: G Stewart (EWM) 37.91m.
Under-17. 100m: H McKay (Lochgelly) 12.4. 200m: McKay 25.70. 300m: L Turner (EWM) 41.34. 800m: R Gibson (CoE) 2-27.14. 1500m: J McCrorie (Cen) 5-02.56. 80m hurdles: J Scott (Arbroath) 12.7. 300m hurdles: G Henderson (Perth) 48.43. High jump: Scott 1.58m. Long jump: C McHardy (Ellon) 4.90m. Shot: L Roy (Pitreavie) 11.38m. Javelin: J McGilchrist (Arbroath) 34.10m. Discus: Roy 28.94m.
Under-15: 100m: J Walker (Pitreavie) 13.10. 200m: H Philp (Arbroath) 26.59. 800m: K Boyle (Lochgelly) 2-26.63. 1500m: F Murray (Lasswade) 4-50.75. 75m hurdles: C Pennet (Arbroath) 11.93. High jump: J Erskine (Lochgelly) 1.50m. Long jump: G Kerr (Harmeny) 4.82m. Shot: S Lyon (Aberdeen) 9.37m. Discus: J Logan (Falkirk) 21.85m. Javelin: S Harrow (Arbroath) 28.32m.
Under-13: 100m: C Brash (Harmeny) 13.39. 200m: L Park (CoE) 28.61. 800m: M Wright (CoE) 2-24.67. 70m hurdles: L Burr (Aberdeen) 11.73. High jump: C Shepherd (Arbroath) 1.35m. Long jump: K Slade (Falkirk) 4.38m. Shot: A Moodie (EWM) 7.20m.
NORTH
MEN. Seniors. 100m: N Thomson (Shetland) 11.94. 200m: Thomson 23.84. 400m: D Tuach (Inverness) 57.05. 1500m: A Reid (Peterhead) 4-20.60. 5000m: A Reid 15- 17.66. 400m hurdles: K Morrice (Moray) 67.37. High Jump: D Barnetson (Inverness) 2.00m. Pole vault: K Pokorniecki (BP Black Isle) 2.40m. Long jump: N Fowler (Inverness) 6.33m. Triple jump: N Fowler 13.07m. Shot: G Loney (Elgin) 12.97m. Discus: G Loney 37.64m. Hammer: C Roger (Inverness) 37.05m. Javelin: E McKenzie (Robert Gordon's University) 44.56m.
Under-20. 100m: A Beaton (Inverness) 11.67. 200m: A Beaton 23.95. 800m: M Stephen (Fraserburgh) 2-12.30. High jump: M Stephen 1.55m. Pole Vault: I MacKenzie (Inverness ) 3.00m. Long Jump: I Brock (Caithness AAC) 6.28m.* Triple Jump: I Brock 10.66m. Shot: S Thompson (Nairn and District AAC) 15.09m.* Discus: S Thompson 47.80m. Hammer: G Allan (Elgin AAC) 55.84m*. Javelin: G Allan 49.19m*.
Under-17. 100m: D Watssman (BP Black Isle) 12.39. 200m: J Milne (Lochaber AAC) 26.82m. 400m: B MacPhail (Inverness} 53.57. 800m: S McIntyre (Inverness ) 2 min 2.14 secs. 1500m: S McIntyre 4 -16.23. 3000m: C Poole (BP Black Isle) 9 - 9.4.* 100m Hurdles : B MacPhail 14.87. 400m hurdles: B MacPhail 59.01. High Jump: J Hardie (Elgin AAC) 1.90m,. Pole vault :A Strange (Lochaber AAC) 2.30m. Long Jump: S Makao (Shetland AAC) 6.20m. Triple Jump: S Makao 13.11m* Shot : JA Major Elgin AAC) 15.65m. Discus : A Major 42.51m. Hammer: A Major 43.45m. Javeklin: K Simm (Shetland AAC) 38.77m.
Under-15. 100m: A Pearson (Inverness Harriers) 12.84 . 200m: A Pearson 25.46 .400m:- A Munro (BP Black Isle) 58.73 0.88 - M Chisholm (Lochaber AAC) 2 min 17.22. 1500m: M Chisholm 4 min 31.67. High Jump: I Ramsay (Inverness }26.2.m. Long Jump -:K Robertson (Shetland AAC) 5.55m. Triple Jump: J Kerr (Shetland AAC) 11.62m*. Shot :A Munro 11.34m. Discus :S Sales (Shetland AAC) 25.37m. Hammer: F Houston (Elgin AAC) 26.63m. Javelin: J Kerr 38.97m.
Under-13. 100m: B Bremner (BP Black Isle) 14.89 . 200m: B Bremner 29.05. 800m G Welsh (Lochaber AAC) 2 min 26.37 .75m Hurdles: G Forbes (Inverness 15.59. Long Jump: K Kerr (Shetland AAC) 4.15m. Shot: D Pokorniecki (BP Black Isle) 6.72m. Discus: D MacCall (Plockton HS) 14.79m. Javelin: D Duncan (Elgin AAC) 24.20m.
Women. Seniors. 100m: L MacLennan (Inverness }13.79 . 200m : L Ross (Caithness AAC) 30.76 400m : D Mackenzie (Inverness) 63.22. 1500m: J Wilson (Inverness) 5 min 10.20 . High Jump S MacKinnon (Peterhead AAC) 1.35m. Pole Vault :A Watson (Inverness) 2.20m. Long Jump: S McaKinnon 4.45m. Shot: L Low (Shetland) 10.73m*. Discus : L Ross 19.09m. Hammer: L Low 36.56m. Javelni: L Low 32.77m.
Under-20. 200m: F Clasper (Caithness) 28.23 .400m : R McCallum (BP Black Isle) 60.36 1500m : M Stewart (Moray RR) 6 min 5.26. 3000m: A Campbell (Inverness) 11 min 28.3*. 100m Hurdles : F Clasper 16.44 .400m Hurdles -:R McCallum 66.94 s.Shott - J Loney (Elgin AAC) 9.11m. Discus: J Loney 29.77m. Hammer: J Loney 30.68m*. Javelin: L Loades (Inverness H)32.86m*
Under-17. 100m: L Clarkson (Inverness) 13.21.200m: V O'Brien (Inverness) 27.35. 800m: I Ross (BP Black Isle) 2-33.78. 1500m: C MacLennan (PLockton HS) 5- 37.4. 80m Hurdles: L Brown (Elgin AAC) 13.94.High Jump: A Watson (Inverness) 1.45m. Long jump: V O'Brien 5.22m*.Shot: L Thompon (Nairn) 9.54m.Discus: L Thompson 28.26m. Hammer: K Bell (Elgin) 34.25m*.Javelin: L Thompson 30.27m*.
Under-15. 100m: K Atkinson (Inverness) 13.69. 200m: L Johnston (Aberdeen) 27.09. 800m: J Main (Inverness) 2-31.21. 1500m: L Paton (BP Black Isle) 5-20.75. 75m hurdles: C Robb (BP Black Isle) 13.19.
High Jump: K Blum (Elgin) 1.50. Long Jump: M MacKinnon (Inverness) 4.76m*. Shot: K Grainger (Inverness) 9.26m. Discus: Grainger 27.65m*. Javelin: K Grainger 29.18m*.
Under-13. 100m: D Kew (Elgin AAC) 14.95. 200m: F Murray (Inverness Harriers) 31.35. 800m: C Wilson (Shetland AAC) 2 -35.63. 70m Hurdles: L Chalmers (Elgin AAC) 13.63. High Jump: L Chalmers 1.20m
Long Jump: P Murdoch (Elgin AAC) 3.68m
Shot: C Houston (Elgin AAC) 7.01m. Discus: C Houston 20.90m. Javelin: J Jamieson (Shetland AAC) 23.88m.
Why are you making commenting on The Herald only available to subscribers?
It should have been a safe space for informed debate, somewhere for readers to discuss issues around the biggest stories of the day, but all too often the below the line comments on most websites have become bogged down by off-topic discussions and abuse.
heraldscotland.com is tackling this problem by allowing only subscribers to comment.
We are doing this to improve the experience for our loyal readers and we believe it will reduce the ability of trolls and troublemakers, who occasionally find their way onto our site, to abuse our journalists and readers. We also hope it will help the comments section fulfil its promise as a part of Scotland's conversation with itself.
We are lucky at The Herald. We are read by an informed, educated readership who can add their knowledge and insights to our stories.
That is invaluable.
We are making the subscriber-only change to support our valued readers, who tell us they don't want the site cluttered up with irrelevant comments, untruths and abuse.
In the past, the journalist’s job was to collect and distribute information to the audience. Technology means that readers can shape a discussion. We look forward to hearing from you on heraldscotland.com
Comments & Moderation
Readers’ comments: You are personally liable for the content of any comments you upload to this website, so please act responsibly. We do not pre-moderate or monitor readers’ comments appearing on our websites, but we do post-moderate in response to complaints we receive or otherwise when a potential problem comes to our attention. You can make a complaint by using the ‘report this post’ link . We may then apply our discretion under the user terms to amend or delete comments.
Post moderation is undertaken full-time 9am-6pm on weekdays, and on a part-time basis outwith those hours.
Read the rules hereComments are closed on this article